KITREB Dünya Turist Rehber Birlikleri Konvansiyonu'na Katıldı

Dünya Turist Rehber Birlikleri Federasyonun iki senede bir düzenledigi konvansiyon, İtalya’nın Siclilya Adasında gerçekleştirildi. 20.’si düzenlenen konvansiyona, farklı kıtalardaki, 46 ülkeden 300 turist rehberi katıldı. Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB) adına Genel Sekreter Umut Eserer, KITREB üyesi Yusuf Nidai ve Hasan Karlıtaş, 20 -27 Ocak 2024 tarihleri arasındaki konvansiyona katıldı. Dünyadaki rehberlik uygulamaları, turizmdeki son gelişmeler, rehberlik mesleği ile ilgili sunum ve atölye çalışmalarına katılan ekip, iyi bir takım çalışması ile dünyadaki meslektaşları ile iletişim kurma şansını yakaladı.
2026 senesindeki konvansiyon, Japonya’da gerçekleştirilecektir.

2003 senesinden beri temsilci olarak katılmış olduğumuz uluslararası konvansiyonlara, artık üye olarak katılmak istiyoruz. Bu konuda gereken girişimleri, geçmişte yaptık. Uluslararası üyelik için yeniden girişim başlatacağız.
Konvansiyona katılım konusunda desteklerinden ötürü, Turizm ve Çevre Bakanlığı’na, Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB)’a ve Acapulco Tatil Köyü’ne çok teşekkür ederiz.

Siracusa / Sicilya’daki WFTGA 20. Konvention’da “Kıbrıs Barış Takımı” olarak yer almak bir kez daha büyük mutluluktu.
2003’ten beri KITREB (Kıbrıs Türk Turizm Rehberleri Derneği) olarak genel olarak 7. Kongremizdi ama yine de WFTGA üyesi olarak kabul edilmedik.
Her zaman iyi bir ruhla katıldı ve dünyanın dört bir yanından birçok meslektaşımla birlikte büyük bir dostluk geliştirdi.
WFTGA’ya “siyasi olmayan örgüt” olarak inanmak ve güvenmek, üye kabul edilene kadar tekrar tekrar başvurmaya devam edeceğiz çünkü “biz siyasi bir örgüt değil, Kıbrıs’ta profesyonel turist rehberleriyız.
WFTGA Yönetim Kurulu ve tabii ki Sicilyalılara harika bir misafirperverlik için tekrar çok teşekkürler.
WFTGA ÜYESİ OLARAK JAPONYA’DAKİ KONVANSİYONA KATILMAYI UMUYORUZ.