KITREB TARİHÇESİ

Kıbrıs Türk Turist Rehberler Birliği(KITREB) kar amacı gütmeyen, hükümet dışı ve bağımsız bir Mesleki kuruluştur. KITREB, 19 kurucu 1977’de 8 kurucu üye tarafından kuruldu. KITREB’in ilk başkanı Baydu Necati Özkan’dı.

KITREB’in kurucu üyeleri; Baydu Necati Özkan, Ertuğrul Tunalı, Erdinç Şeytanoğlu, Salih Coşar, Hasan Özdemir, Reşat Taşer, Ömer Bayram ve Sabiha Gökçen Hüseyin.

Girne Kapısı’nın yer aldığı Birliğin Logosu, kurucu başkan Baydu Necati Özkan tarafından tasarlandı. 2008 yılında revize olmasına rağmen, hala orjinaline benziyor, ama şimdi orta ve yeşil alt çizgisinde bir pusulası var. Pusula, rehberlerin turizmde faaliyet göstermesi için sembolize eder ve yeşil çizgi doğa yönelimlerini sembolize eder.

KITREB, Kıbrıs Turizm Sektörünün en eski organizasyonlarından biridir. Adı Kıbrıs Türk Tercüman ve Turist Rehberleri Birliği olmuştur.

Ocak 2008’de KITREB Yasası resmi basında yayınlandı. Şimdi, bir rehber çalışması resmi bir meslektir.

KITREB’nin üyeleri profesyonel turist rehberleridir ve İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Yunanca ve Türkçe dillerinde hizmet vermektedirler. Turist Rehberleri, tercih ettikleri dilde yerel ve yabancı turist gruplarına rehberlik hizmetleri sunmak için eğitilmiş ve sertifikalandırılmış kişilerdir. Müzeler, tarihi mekanlar, doğa harikası, çevre, kültürel ve sosyal yaşam hakkında kapsamlı ve doğru bilgi vermek ve farklı dilleri konuşabilmek için ziyaretçilerin memnuniyeti çok önemlidir. Tüm ziyaretçiler turist rehberlerinden yeni şeyler öğrenmek için çok istekli. Turist Rehberleri, ülkelerin tanıtımı ve herhangi bir turizm faaliyetinin başarısı veya başarısızlığı için çok önemli bir rol oynamaktadır. Her turistin memnuniyeti bizim için çok önemlidir.

Kuzey Kıbrıs’ın, en büyük turizm cazibesi olan, bir çok kültür, tarih, insan ve Peyzaj gibi çok az ülke sunduğu bir fiziki çevre ve kültürel mirası vardır. Turizm sektöründe turistlere ve yerel ziyaretçilere yüksek kalitede hizmet verebilmek çok önemlidir.

8 üye tarafından kurulan birliğimiz faaliyetlerini artırarak sürdürmekte ve o tarihten bu yana uzun bir yol kat etmiştir. Tabii ki, hala uzun bir yol ve yerine getirmek için çok görev var. Ancak şimdi resmi bir dernek olduğunu söyleyebiliriz.

Bu noktada çeşitli rehberler ve Birlik üyeleri adlandırılmalıdır. Bunlar; Baydu Necati Özkan (KITREB ilk başkanı), Rifat Çomunoğlu (1979 yılında ikinci başkan), Hüseyin Mulla, Tuncer Bağışkan, Erdal Gülman, Mehmatali Hacışevki, Ulus Irgat, Argun Aşıkoğlu, Cahit Onbaşı, Havva Sonay Barutçu, Bayram Mahan, İrdelp Soykan, Yücel Aşan, Ayşe Gökyiğit. KITREB’in ilk başkan olarak Hasan KARLITAŞ seçilmiştir. (1.Mart.2008)

KITREB şu anda 280’den fazla aktif üye var. Turist Rehberleri, bir ülkenin aynasıdır. Onlar olmadan, turizmde başarı imkansızdır.