GENEL BİLGİLER

Coğrafi Konum: Orta Doğu, Akdenizin Doğusu

Yüz Ölçümü: 3,355 km² (Tüm Alan 9,250 km²)

Popülasyon: 294,906(2013)

Başkent: Lefkoşa

Önemli Şehirler: Lefkoşa, Girne, Mağusa, Güzelyurt, İskele, Lefke

Para birimi :  Türk Lirası

Önemli Şehirler : Lefkoşa, Girne, Mağusa, Güzelyurt, İskele, Lefke

Resmi dil: Türkçe. İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır.

Din : %99 Müslüman

İklim : Tipik Akdeniz İklimi

Kış aylarında ılık geçen gündüzleri genelde serin akşamlar takip eder. Yaz aylarında ise havalar Türkiye’nin güney sahilleri gibi sıcak olur. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri Kıbrıs’ı ziyaret etmek için en güzel zamanlardır. Kıbrıs’ta ilkbaharın Türkiye’den biraz daha erken ( Şubat sonlarında ) başladığını hatırlatmak isteriz.

K.K.T.C’ye girmek için formaliteler

Pasaport :

T.C. ve yabancı uyruklular K.K.T.C.‘ye süresi dolmamış geçerli pasaport ile giriş yapabilirler.

Kimlik kartı:

T.C. uyruklular nüfus cüzdanları ile K.K.T.C.’ye ziyaretci amacı ile giriş yapabilirler. ( K.K.T.C.’ye Nüfus cüzdanı haricinde kimlik belirliyici herhangi bir kimlik kartı ile giriş yapamazlar.)

Türkiye’ye vize gerektirmeyen tüm ülkeler Türkiye aktarmalı olarak vizesiz Kırbıs gelebilirler.

Elektrik

K.K.T.C.‘de elektrik voltajı 240 olup BS standartı kullanılmaktadır.

Saat

Kuzey Kıbrıs’ta uygulanan saat “Doğu Avrupa Saat Dilimi” içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs’ta saatler Greenwich’den ( Londra ) 2 saat daha ileridedir. ( Türkiye ile aynı saat kullanılıyor. )

Kıbrıs’a Ulaşım : Türkiye’den ulaşım havayolları ve denizyolları ile yapılmaktadır. Havayolu ile Türk Hava Yolları, Anadolu jet, Pegasus ve Atlasjet ile Kıbrıs’a ulaşım sağlamaktadır. Taşucu’ndan tüm sene boyunca, Alanya’dan ise yaz aylarında Girne’ye seferler mevcuttur.

Kıbrıs’ta Ulaşım :

Genellikle taksi ile sağlanır. Taksilerde taksimetre uygulaması vardır. Şehirlerarası ulaşım dolmuş şeklinde otobüs ve minibüslerle yapılmaktadır. Adada çok çeşitli marka araçlarla araba kiralama oldukça yaygındır. Tedaviniz için Kıbrıs’a geldiğinizde ulaşım tarafımızdan karşılanmaktadır.

Trafik:

KKTC’de trafik soldan akmaktadır.

Telefon:

Mevcut cep telefonlarının adada kullanılabilmesi için uluslar arası kullanıma açık olması gerekmektedir.

Para Birimi :

Resmi para birimi Yeni Türk Lirası’dır. Euro, İngiliz pound’u, Amerikan Doları başta olmak üzere diğer para birimleri de kullanılmaktadır.

Bankalar :

Resmi tatiller ve hafta sonu dışında 08.00 – 12.00 ve 14.00 – 16.00 arası açıktır. Lokal Kıbrıs bankalarının yanı sıra İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, ING Bank, TEB Bank, HSBC gibi bankalar mevcuttur. Adada kredi kart kullanımı yaygındır.

Alışveriş :

Mağaza ve dükkanlarda çalışma saatleri mevsimler göre farklılık göstermektedir. Genellikle yaz aylarında; 08.00 – 13.00 ve 16.00 – 19.00 arası, kış mevsiminde ise 09.00 – 13.00 ve 14.00 – 18.00 arası açıktır.