Taşkent Doğa Parkı

Taşkent Doğa Parkı kar amacı gütmeyen, doğa, çevre ve yaban hayatı yararına çalışan ve bu konularda eğitim çalışmaları yürüten bir hayır kurumudur.

Her yıl yüzlerce yaban hayvanı Taşkent Doğa Parkı  bünyesinde tedavi edilip, rehabilitasyonu yapıldıktan sonra tekrar doğaya bırakılmaktadır. Bunun dışında,

ada çapında doğa, çevre ve yaban hayatı konularında farkındalık çalışmaları ve projeler yürütmektedir. Bu projelerin giderlerinin bir kısmı, Taşkent Piknik Alanı, Selvi Restorant, Aktivite Merkezi gelirleri ve bağış katkılarıyla desteklenmektedir.

Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi

2016 Yılında Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (YHKRM), Kıbrıs Deniz Canlıları Merkezi (KDCM), Yaban Hayat Hastanesi ve Araştırma Laboratuvarı (YHHAL), 2018 yılında kurulan Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü (KYHAE) şemsiyesi altında toplanmıştır. KYHAE, yaban hayatının ve habitatların korunması için araştırma projeleri ve saha çalışmaları yapmaktadır.

SELVİ RESTORANT

Lezzetli menüleri ve eşsiz manzarası ile Selvi Restorant’ta yapacağınız tüm harcamalar Taşkent Doğa Parkı’nın sosyal sorumluluk projeleri ve YHKRM’de bulunan hayvanların bakımı için kullanılmaktadır…

AKTİVİTE ALANI

Bir yanında Beşparmak dağları diğer yanında eşsiz Lefkoşa ve Mesarya manzarasının tadını çıkarabileceğiniz terasımız ve balkonumuzla sizi doğa ile baş başa zaman geçirmeye davet ediyoruz. Ayrıca  alanımızda bulunan 100 kişi kapasiteli konferans, çalıştay, seminer veya eğitim aktiviteleri gibi etkinliklerin düzenlendiği bir konferans salonumuz bulunmaktadır.

KKTC BAYRAĞI

Beşparmak Dağları üzerinde bulunan, 12 futbol sahası büyüklüğündeki ve dünyanın en büyük bayrağı olma özelliğine sahip KKTC Bayrağı, özellikle geceleri eşsiz ışıklandırması ile adanın birçok bölgesinden rahatça görülebilmektedir.

YÜRÜYÜŞ YOLU

Piknik alanı içerisinde Beşparmak dağları yürüyüş rotalarına bağlanan bir   yürüyüş yolu bulunmaktadır.

TAŞKENT PİKNİK ALANI

Taşkent Piknik Alanı 3000 kişilik kapasitesi ve içerisinde bulunan çocuk parkı, engeli park yerleri, engelli dostu yolları ile örnek alınabilecek bir piknik alanı olma özelliği taşımaktadır.

BUFFAVENTO KALESİ

Kıbrıs’ın en yüksekteki ve en gizemli kalesi’ne giden yol, Taşkent Doğa  Parkı’nın hemen yanından geçmektedir. Kalenin yapım yılı tam olarak bilinmemekte olup, 11.yüzyılda Bizanslılar döneminde ilk olarak gözetleme kulesi olarak yapıldığı tahmin edilmektedir

APSİNTHİOTİSSA MANASTIRI

Taşkent denince akla ilk gelenler arasında Apsinthiotissa Manasatırı’nın yamaçtaki asil ve suskun duruşu gelmektedir. Taşkent Piknik Alanı’na girildiğinde sağ taraftakalan manastırın 11.yüzyılda Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Taşkent Nature Park is a social responsibility project dedicated to the protection and promotion of wildlife and environmental awareness through its non-profit and educational activities.

Each year, hundreds of wild animals are treated and rehabilitated by Taşkent Nature Park and released back into the wild. It conducts environmental and wildlife awareness workshops and projects. These projects are funded by income generated from the Taşkent Picnic Area, the Selvi Restaurant, the Activity Site and from donations.

CWRI

Founded in 2016, the Wildlife Rescue and Rehabilitation Center (WRRC), the Cyprus Marinelife Center (CMC), and the Wildlife Hospital and Research Laboratory (WHRL) came together under the Cyprus Wildlife Research Institute (CWRI) in 2018. The CWRI carries out research projects and fieldwork regarding wildlife conservation and habitat protection.

Selvi

With its delicious menu choices and unique scenery, all income from the Selvi Restaurant      is used for Taşkent Nature Park’s social responsibility projects and the treatment and care of the animals in the WRRC.

Activity site

With the  Kyrenia Mountain Range (Beşparmak Mountains) on one side and the Mesaoria plain on the other, we invite you to spend time in nature on our stunning terrace. Also located on site is a conference room with a seating capacity of 100 people where events such as conferences, workshops, seminars and educational activities can be held.

TRNC FLAG

Located on the Kyrenia Mountain Range, (Beşparmak Mountains) equivalent to the size of 12 football fields, the TRNC flag has its own breathtaking illumination and can be seen from many locations around the island.

WALKING TRAILS

There is a walking trail within the picnic area that connects to the Kyrenia Mountain Range. (Beşparmak Mountains)

TASKENT PICNIC AREA

With a capacity of 3,000 people and wheelchair friendly parking, paths, toilets and playground with a further 2 playgrounds, shop and buffet, it is the exemplary picnic area on our island.

BUFFAVENTO CASTLE

The road to the highest and most mysterious castle circumvents Taşkent Nature Park. The exact date of the castle’s construction is unknown but is thought to have been built originally as a watch tower in the 11th. Century by the Byzantines.

PANAGIA APSINTHIOTISSA MONASTERY

The Panagia Apsinthiotissa Monastery is the first thing that comes to mind when speaking about Taşkent. It lies to the east of the Taşkent Picnic Area. The original structure is thought to have been built as a chapel in the 11th. Century by the Byzantines and was added to in the 14th. Century by the Lusignians.